رونمایی از نخستین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی/ نسل جدید به کتب الکترونیک تمایل دارد
آئین رونمایی از اولین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با عنوان «بهار خاموش» برگزار و تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و اپلیکیشن نوار امضا شد.

 
Alternate Text

به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهادانشگاهی، آئین رونمایی از اولین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با عنوان «بهار خاموش» دوشنبه 20 دی ماه، با حضور دکترجمال رحیمیان معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، حمیدرضا شربتیان مدیرعامل اپلیکیشن نوار و دکترحامد علی‌اکبرزاده رییس سازمان انتشارات برگزار و تفاهم‌نامه همکاری بین این سازمان و اپلیکیشن «نوار» امضا شد.

 دکتر جمال رحیمیان سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به سرعت بالای تغییرات در عصر تکنولوژی عنوان کرد: امروز عصر شتاب و سرعت در همه عرصه‌ها است و دنیا در همه زمینه‌ها با سرعت غیرقابل انکاری در حال پیشرفت است که این مسئله زندگی بشر امروز را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: به برکت تکنولوژی و فناوری‌های جدید تبادل اطلاعاتی که امروزه در یک دقیقه صورت می‌گیرد، معادل تبادل اطلاعاتی است که پیش از این در چند سال اتفاق می‌افتاد و این سرعت و تغییرات خواسته یا ناخواسته به بشر امروز تحمیل شده است.

دکتررحیمیان ضمن بیان این که خیلی‌ها در زمان «مک‌لوهان» نظریه دهکده جهانی او را باور نمی‌کردند، گفت: امروز این دهکده جهانی کاملا ملموس است و پیشرفت در عرصه تکنولوژی و فناوری همه زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. طبیعتا عرصه فرهنگ هم از این قاعده مستثنی نیست و تحت تاثیر همه این شتاب و فناوری است.  

سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به ظهور اینترنت به‌ عنوان گل سرسبد فناوری‌ و تکنولوژی امروز عنوان کرد: هابرماس می‌گوید اینترنت اولین انقلاب در عرصه رسانه است که بیش و پیش از اینکه مقاصد فرهنگی داشته باشد، مقاصد مالی و اقتصادی دارد و با همین رویکرد همه عرصه‌ها، به‌ویژه فرهنگ را تحت تاثیر قرار داده ‌است.

دکتر رحیمیان با بیان این که کتاب از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین مقوله‌های فرهنگ است، اضافه کرد: عرصه نوشتن و کتابت، عرصه بسیار مهمی در حوزه فرهنگ است و بعد از کتاب سایر اختراعات بشر در حوزه فرهنگ و نشر شکل گرفت. امروز ظهور انواع و اقسام پدیده‌ها و ابزارهایی را شاهد هستیم که عرصه را بر کتاب تنگ کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که لذت خواندن کتاب جایگزینی ندارد، عنوان کرد: متاسفانه آمار سرانه مطالعه نشان می‌دهد که پدیده‌های مختلفی جای کتاب را گرفته‌اند و دیگر خبری از شمارگان چند هزاری یا چند ده‌هزاری کتاب نیست.

سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در ادامه با اشاره به ظهور کتاب‌های الکترونیک و صوتی گفت: امروزه انتشار کتب الکترونی و صوتی امری بدیهی شده است و با اینکه این قالب‌ها با تاخیر به کشور ما وارد شد آمار نشان می‌دهد که نسل جدید و جوان کشور به کتاب‌های الکترونیک و صوتی اقبال خوبی نشان داده‌اند و این اقبال روزبه‌روز بیشتر می‌شود؛ بنابراین ما باید تلاش کنیم در عرصه فرهنگ عقب نمانیم.

دکتر رحیمیان با اشاره به تولید اولین کتاب صوتی در جهاددانشگاهی گفت: این نوع از فعالیت با کمی تاخیر شروع شده است و امیدواریم با کمک همکارانمان در سازمان انتشارات جهاددانشگاهی این عقب‌افتادگی را جبران کنیم. البته باید آثار ویژه را انتخاب و در این قالب به مخاطب ارائه کنیم؛ که برای این کار لازم است شاخص‌های ویژه‌ای برای کتاب‌های این حوزه تعریف شود.

 دکتر حامد علی اکبرزاده رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی درباره فعالیتهای سازمان انتشارات در فضای مجازی گفت: استفاده ما از ظرفیت های فضای مجازی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از جمله فعالیتهایی است که در دست انجام است و باید تکمیل شود. یک بخش آن تولید کتاب صوتی و یک بخش دیگر تولید کتاب الکترونیک است که این کتب از طریق اپلیکیشن های مختلف تولید و ارائه می شود. بازطراحی سایت انتشارات جهاددانشگاهی که در دهه فجر رونمایی می شود، راه اندازی فروشگاه الکترونیکی کتاب جهاددانشگاهی با عنوان شانزده، از جمله اقداماتی است که سازمان انتشارات در این زمینه انجام داده است.
وی ادامه داد: قصدداریم تا سال آینده درگاه واحد برای کسانی که می خواهند کتابهای خودشان را از طریق مجموعه جهاددانشگاهی در سراسر کشور منتشرکنند، راه اندازی کنیم. 
رییس سازمان انتشارات در پایان سخنان خود از تهیه کنندگان کتاب صوتی "بهار خاموش"، محمد مهدی خلیلی و مجید کیانی پور و دست اندرکاران تولید این کتاب تشکر و قدردانی کرد.

حمیدرضا شربیتیان مدیر عامل اپلیکیشن نوار  ضمن تبریک به مجموعه جهاددانشگاهی  برای تولید کتاب صوتی گفت:  بازار کتاب های چاپی در ایران رو به افول است البته این در سراسر جهان اتفاق افتاده است اما نه با سرعتی که در ایران است و  یک زنگ خطر برای ما است.
وی گفت: اعتقاد ندارم کتاب صوتی جایگزینی برای کتاب چاپی است و نباید کاری انجام دهیم که کتاب فیزیکی ضعیف شود اینها در کنار هم می تواند زندگی ما را بهتر کند.
وی  عنوان کرد: مجموعه جهاددانشگاهی یک مجموعه عملگرا و نتیجه گراست جهاددانشگاهی این کار را با یک اثر خوب و درست شروع کرده امیداوارم این مسیر ادامه پیدا کند و در بازاری که به سرعت تولید انجام می شود و به شدت به محتوای جدید نیاز است، حیف است گنجینه قوی جهاددانشگاهی در قالب های دیگر در اختیار مخاطبین کتاب قرار نگیرد.

 در پایان این مراسم از کتاب صوتی بهار خاموش رونمایی شد و قرارداد همکاری میان سازمان انتشارات و اپلیکیشن نوار امضا شد.

گفتنی است کتاب"بهار خاموش" نوشته راشل کارسون و ترجمه عبدالحسین وهاب زاده از انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی است که نسخه صوتی این کتاب توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی تولید و منتشر شده است.