رونمایی از سه اثر در زمینه تاریخ شفاهی جهاددانشگاهی به زودی/ رویکردها و اقدامات جدید سازمان انتشارات
رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی تولید محتوای بدیع و اثرگذار، حضور موثر در فضای مجازی، جریان سازی در حوزه کتاب، نشر و ترویج گفتمان علم و توجه ویژه به اقتصاد فرهنگ را از مهمترین رویکردهای دوره جدید فعالیت های این سازمان دانست.

 
Alternate Text

 به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، دکتر حامد علی اکبرزاده رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی در آستانه 16 مرداد ماه، چهل و یکمین سالگرد تشکیل این نهاد با اشاره به پیشینه ۴۰ ساله جهاددانشگاهی در زمینه نشر آثار دانشگاهی و انتشار بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب تا کنون، گفت: در دوره جدید فعالیت های این سازمان تولید محتوای بدیع و اثرگذار توسط شعب سازمان انتشارات در سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته و در همین راستا قطب‌بندی موضوعی شعب انتشارات جهاد دانشگاهی با جدیت بیشتری دنبال می شود.

 

وی افزود: مسایل و موضوعات جدیدی در زمینه کتاب در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است که تاریخ شفاهی، اخلاق حرفه‌ای، سیاستگذاری و فلسفه علم و فناوری، هنر و معماری ایرانی و اسلامی، سیاستگذاری فرهنگی، فضای مجازی و مطالعات رسانه از جمله این موضوعات هستند.

 

رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با اشاره به این که به زودی 3 اثر جدید در زمینه تاریخ شفاهی جهاددانشگاهی توسط این سازمان منتشر خواهد شد، افزود: از سال گذشته توجه مضاعفی به فضای مجازی و استفاده از ظرفیت‌های آن داشته‌ایم که راه‌اندازی مرکز تولید محتوای دیجیتال و نشر الکترونیک و ایجاد پرتال فروش کتاب با عنوان کتاب شانزده آدرس 16book.ir  از مهمترین اقدامات انجام شده در یک سال اخیر است.

 

دکتر علی اکبرزاده یادآور شد: در این پرتال امکان فروش کتاب سایر ناشران و کتابفروشان در اقصی نقاط کشور فراهم شده است. بر همین اساس این فروشگاه اینترنتی تاکنون در قزوین، مشهد، تهران (3 شعبه)، اصفهان و چهارمحال و بختیاری نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

وی از تولید کتاب های صوتی و راه اندازی اپلیکیشن ویژه کتاب‌های جهاددانشگاهی در آینده نزدیک خبر داد.

 

رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی گفت: در راستای ضرورت جریان‌سازی موثر و مثبت در حوزه کتاب، نشر و ترویج گفتمان علم برنامه‌هایی از سال گذشته در دستور کار این سازمان قرار گرفته است که انتشار مجله ای با عنوان "نوشتار" و برگزاری سلسله همایش های علمی بررسی و نقد آثار اندیشمندان معاصر و اجرای نخستین کنفرانس بین المللی پژوهش های نشر با حضور پژوهشگران ۱۱ کشور دنیا از مهمترین اقدامات در این راستا بوده است.

 

دکتر علی اکبرزاده تصریح کرد: برگزاری نخستین دوره مسابقات ملی کتاب سه دقیقه ای در سال 1400، اجرای 5 دوره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای، ۲۸ دوره جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی و ۱۹ دوره جشنواره ملی پایان نامه سال، سلسله نشست های نقد و بررسی کتاب علوم انسانی در سراسر کشور (فصل سخن) و سلسله گفت وگوهای فرهنگی پیرامون کتاب (گفتار) از دیگر برنامه های این مجموعه در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و گفتمان علم است.

 

وی در خاتمه راه اندازی فروشگاه کتاب شانزده را یکی دیگر از اقدامات این سازمان در زمینه اقتصاد فرهنگ عنوان و اظهار امیدواری کرد تا شعب شانزده به زودی در سراسر کشور گسترش یابد.