نشست نقد تاثیر فضای مجازی بر سبک و کیفیت مطالعه در دانشگاه ارومیه برگزار شد
به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان نشست نقد تاثیر فضای مجازی بر سبک و کیفیت مطالعه در دانشگاه ارومیه برگزار شد.

 
Alternate Text

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی رابعه خانعلی لو رئیس اداره کتابخانه های عمومی ارومیه در این نشست که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد، با بیان اینکه فضای مجازی واژه اي است که نخستين بار ویلیام گیبسون نویسنده ی داستانهای علمی تخیلی در سال ۱۹۸۴ بکار برده شده است، افزود: به فضای تعاملی در بستر اینترنت فضاي مجازي اطلاق می شود، نکته ای که در اینجا لازم به ذکر است این است که ، فضای مجازی بر خلاف ظاهر نام گذاری آن حقیقتا مجازی نیست، بلکه باتوجه به آثار آن یک دنیای حقيقي است،هرجا فکر واندیشه منتقل شود فضای حقیقی است.

وی با اشاره به ويژگي هاي فضاي مجازي تصریح کرد: تبدیل مکان به فضا، ارتباط گسترده بدون محدوديت مكاني و زماني، مخاطب گزینشگر و کنشگر، تغيير مفهوم قدرت اجتماعي، ماهیت شبکه‌ای و دسترسي آسان و سريع به منابع اطلاعات از ویژگی های فضای مجازی محسوب می شود.

خانعلی لو با تاکید براینکه فضای مجازی را با همۀ مختصات تازه‌ ، با همه جذابيت ها و ويژگي هاي مثبتي که دارد  و تغییرات گسترده‌ای که ایجاد کرده است، ديگر نه می‌توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می‌توان به راحتی از آسیب‌هایش در امان بود، تصریح کرد: اما ما بايد سواد استفاده از این بستر را داشته باشيم و بتوانیم در مواجهه با این عرصه، هوشمندانه و مسئولانه برخورد کنیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی ارومیه با بیان اینکه فضای مجازی هم فرصت است هم تهديد اظهار کرد:وقتی به فرصت‌های فضای مجازی نگاه می‌کنیم، به سهولت درمی‌یابیم چقدر جای این فناوری در زندگی انسان‌ها خالی بود، نباید صرفاً منفعلانه برخورد کنیم؛ باید ضمن صیانت و محافظت از آنچه می‌تواند از ما بگیرد از فرصتهای این فضا استفاده کنیم.

وی با اشاره به تاثير فضاي مجازي بر روند كتابخواني یادآور شد: كتاب و كتاب خوانی از ضروریات امروزه زندگی ملت ها محسوب می شود بدون مطالعه و بدون آگاهی نمی توان‌ زندگی سالم و رو به رشدی داشت. در مواجهه با سرعت رشد اطلاعات و علم، در جهان،انسان نیازمند حرکت به سوی دانایی است.اینکه بگوییم به طور مطلق فضای مجازی باعث افزایش یا کاهش میزان مطالعه شده است بدون بررسی و تحقیق علمی و بی پایه سخن گفته ایم  و این سخن نادرستی است.

خانعلی لو با بیان اینکه خواندن در فضای مجازی هم اتفاق می افتد اما آسیب هایی نیز به دنبال دارد، گفت: نیاز به محمل و بستر برای مطالعه  اعم از گوشی لب تاب رایانه یا تبلت و... و ملزومات آن، احتمال آلودگی اطلاعات منابع موجود به مطالب نادرست و نامعتبرو کاهش یادگیری با خواندن کتاب‌های الکترونیکی میزان یادگیری طبق نتایج یک پژوهش از اثرات مطالعه در فضای مجازی است.

وی با ییان اینکه نیابد از مزایای مطالعه در فضای مجازی غافل شد،ادامه داد : دسترسی از راه دور، تبادل بینابین مطالب با یکدیگر کمک به حفظ محیط زیست قیمت پایین‌تر استفاده آسان و سهولت اجرا امکان به‌روزرسانی و بهره‌گیری از سایر رسانه‌ها مانند صدا و تصویر همراه با متن از مزایای خواندن در فضای الکترونیک (صوتی و تصویری) محسوب می شود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی ارومیه خاطر نشان کرد:با وجود تمام این صحبت ها به یاد بیاوریم همه ما هر وقت به صورت جدی مطالعه می کنیم یادداشت های ما کاغذی است گاهی حتی همان مطالب بدست آمده را پرینت می کنیم و به کاغذ اعتماد بیشتری داریم و با نوشته های روی کاغذ چه برای یادگیری و چه برای لذت بردن و چه سرگرم شدن یا آموزش دادن و تحقیق و هر کاری که بخاطر آن مطالعه می کنیم ارتباط بهتری داریم.نمی گویم باید بین کاغذ و بستر محازی یکی را انتخاب کرد امااین دو در تکمیل هم هستند و هیچکدام مستغنی از آن یکی نیست و هدف آن اصل موضوع یعنی مطالعه است.