کتاب «فرهنگ بحران» منتشر شد
کتاب "فرهنگ بحران؛ جستارهایی درباره نسبت فرهنگ و جامعه " به کوشش آرش حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ و به همت سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به چاپ رسید.

 
Alternate Text

کتاب "فرهنگ بحران؛ جستارهایی درباره نسبت فرهنگ و جامعه " به کوشش آرش حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ و به همت سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به چاپ رسید.

در مقدمه این کتاب آمده است: پس از فاجعه‌ی سیل بهار 1398 در ایران، به ویژه در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان و فارس، و حواشیِ مدیریت آن، صاحب‌نظران را بر آن داشته است تا با درنظرگرفتنِ اهمیت و جایگاه فرهنگ در تمام جوانب زیست انسانی، موضوع فرهنگ و بحران را دستور کار خود قرار دهند.

تجربه نشان داده است که راهبردهای مقابله با بلایا و بحران‌های طبیعی و زیست‌محیطی در ایران، با کم‌ترین توجه به عناصر فرهنگی تدوین و اجرا می‌شود و همین بی‌توجهی، دامنه‌ی بحران‌ها را دوچندان می‌سازد. در رابطه‌ی میان فرهنگ و بحران، باید به سه پرسش اساسی پاسخ داد:

1. چگونه می‌توان سویه‌های مثبت فرهنگ را در راستای اثربخشی به فعالیت‌های مقابله با خطرهای بحران‌ها تقویت کرد؟

2. چگونه می‌توان از تأثیرات منفیِ فرهنگ در این زمینه کاست؟

3. چگونه می‌توان راهبردها و اقدامات مقابله با خطرهای بحران را با سویه‌های فرهنگی جامعه همسو ساخت؟

فاجعه و فرهنگ، بحران رسانه ای شده، سیل: خوشه‌های خشم و امید، افسون بحران تصویر استعمارگر در بحبوحه‌ی بحران، نهادهای مدنی: راهی برای مدیریت بحران، هلال‌احمر؛ نظام دانایی و رقبای جدید عناوین فصل های این کتاب می باشد.

گفتنی است کتاب فرهنگ بحران با 178 صفحه به قیمت 37000 تومان به همت سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به چاپ رسیده است.

 

علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به آدرس تهران - خيابان انقلاب –خیابان فخررازی – تقاطع ژاندارمری – ساختمان منشور دانش- طبقه همکف-پلاک 6 مراجعه و یا با شماره تلفن 02166487625تماس حاصل نمایند.