نشست نقد و بررسی کتاب «به سوی دانشگاه فضیلتمند» برگزار شد
نشست نقد و بررسی کتاب «به سوی دانشگاه فضیلتمند» با همت گروه روندهای فکری مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و با همکاری سازمان انتشارت جهاددانشگاهی، روز یکشنبه ۱۴ مهرماه ۱۳۹۸ با حضور دکتر امیر حسین خداپرست، دکتر نعمت الله فاضلی، دکتر مختار نوری و با حضور اساتید، دانشجویان و علاقمندان این حوزه برگزار شد.

 
Alternate Text

 به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی ، در این نشست ابتدا دکتر نوری مدیر گروه روندهای فکری مرکز مطالعات خاورمیانه ضمن خیر مقدم به مهمانان و حضار گرامی به تشریح موضوع نشست پرداختند.

 

 در ادامه دکتر خداپرست مترجم کتاب، ضمن تشریح چگونگی پیدایش مفهوم فضیلت در اندیشه یونانی، به چارچوپ کلی کتاب پرداختند و دیدگاه اصلی نیکسن را تشریح نمودند. از نظر ایشان نیکسن اخلاقی زیستن را در ابعاد مختلف تدریس، پژوهش و روابط دانشگاهی به دانشگاهیان آموزش می دهد.

 

  در ادامه نشست دکتر فاضلی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن اشاره به جایگاه علم و اخلاق در سطح جهانی، به ذکر برخی موضوعات در خصوص نظام دانشگاهی ایران پرداختند. از نظر ایشان نیکسن به برخی صفات اخلاقی مانند شناسایی، احترام، اصالت، صداقت، استقلال و ...پرداخته اند که دانشگاهیان باید این فضایل را سرلوحه کار خود قرار دهند تا دانشگاه بتواند انسان با اخلاق تربیت کند. از نظر این استاد دانشگاه البته ما باید در پرتو چنین آثاری به خوانش خودمان نیز توجه داشته باشیم و به مسائل و معضلات جامعه خودمان نیز بپردازیم.

 

  در ادامه این نشست دکتر نوری نیز ضمن تشکر از زحمات مترجم کتاب، به این موضوع اشاره کردند که کتاب به دانشگاهیان می گوید برای اینکه نقش خود را در رهبری جامعه مدنی به خوبی ایفا نمایند باید آراسته به فضایل اخلاقی باشند. از نظر ایشان آراستگی دانشگاهیان به اصول اخلاقی، فعالیت های حرفه ای و تخصصی آنها را به یک کل قابل دفاع و اخلاق مبدل می کند. البته از نظر دکتر نوری مسئله امروز جامعه ما فراتر از دانشگاه فضیلتمند است و موضوع مهمتر حرکت به سوی جامعه فضیلتمند است. چرا که در پرتو چنین جامعه فضیلتمندی است که می توان به اخلاقی شدن حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی امیدوار بود.

 

 این جلسه علمی با پرسش و پاسخ میان مخاطبان و حضار محترم با سخنرانان به پایان رسید. گروه روندهای فکری امیدوار است چنین آثار و نشست های بتواند در حل و فصل معضلات جامعه و کشور نقش داشته باشد و راههای برون رفت از معضلات موجود را بگشاید.