رویکرد کاربردی به کروماتوگرافی گازی در صنایع پتروشیمی و پالایش گاز وارد بازار نشر شد
رویکرد کاربردی به کروماتوگرافی گازی در صنایع پتروشیمی و پالایش گاز اثر مسعود رضایی – خسرو ولی اقبالی وارد بازار نشر شد.

 
Alternate Text

وجود محدودیت­های طبیعی به ویژه تغییرات زمانی و مکانی بارندگی، تنش­­ها و مخاطرات آب و هوایی نظیر خشک­سالی و عواملی هم­چون تخریب گسترده منابع طبیعی، هدررفت منابع، گسترش بی­رویه شهرها، عدم توزیع مناسب و متعادل جمعیت و مشکلات ناشی از آن موجب کم­آبی، گسترش فرسایش و تخریب خاک، تولید رسوب، تهدیدهای زیست محیطی و افزایش آلودگی­های متعدد در منابع زیستی شده است. بدیهی است مقابله با بروز چنین پدیده­هایی که با سرعت فزاینده­ای رو به گسترش بوده و نسل­های حال و آینده را به شدت مورد تهدید قرار می­دهد، علاوه بر پیشرفت در زمینه دانش، نیاز به توسعه فناوری­های متناسب با هریک از مقولات مورد اشاره دارد.

امروزه فناوري­هاي نو نه تنها در پاسخ به رفع نیازها، بلکه به عنوان ابزاری اقتدارآفرين و راهبردي ایفای نقش می­ کنند.  بی ­تردید دانش به تنهایی منجر به پیشرفت و اقتدار آفرینی نمی­ شود، بلکه کاربست دانش و تولید فناوری است که می­تواند متضمن قدرت و عزّت یک کشور باشد. از فناوری­های مهم که اغلب عرصه­های موضوعی و مکانی از جمله فناوری­های نانو، بیو، میکرو، اطلاعات و ارتباطات و..... را از اعماق زمین تا ده­ها کیلومتر بالای جو در بر می­­گیرد، می­توان به فناوری­های آب و هوایی اشاره کرد. جایگاه این فناوری­ها در نقشه جامع علمی جمهوری اسلامی ایران که موضوعات آب، خاک، هوا، کاهش آلودگی، مدیریت پسماندها، بیابان­زدایی، مبارزه با خشک­سالی و شوری را در برمی­گیرد، به عنوان اولویت اول معرفی شده است.

در این راستا و به­­ منظور فراهم نمودن شرایط لازم و تسهیل در توسعه فناوری­های مورد نیاز و اقتدارآفرین، ستاد توسعه فناوري­هاي آب، خشكسالي، فرسايش و محيط زيست به عنوان نهادی فرابخشي تشکیل شده است. این ستاد  بستر­سازي توسعه فعاليت‌هاي مربوط به فناوري‌هاي راهبردي، كاربردي نمودن و تجاري­سازي نتايج حاصل از پژوهش، استقرار الگوي بومی توسعه فناوری را در دستور کار قرار داده است، تا ضمن تلاش در هم­­راستا نمودن ظرفیت­های موجود دستگاه­های اجرایی، با توانمند­سازی و بکارگیری قابلیت­های بنگاه‌هاي خصوصي و شرکت­های دانش بنیان، نهادهاي علمي-پژوهشی و بهره­مندی از ابزارهای توسعه فناوری ( از جمله مالكيّت فكري، حمايت‌هاي مالي و پولي) و ارتباطات بين‌الملل، توان و تلاش ملی را برای توسعه فناوری­های مرتبط هم­راستا نماید. این ستاد برآن است که بخشی از ­ فعالیت­های خود را به انتشار تولیدات علمی وحاصل اندیشه­ی پژوهشگرانی اختصاص دهد که به­عنوان منابع گران سنگ تولید فکر، علم و فناوری و پیام­آور عزّت و اقتدار ملّی بوده و در جای جای این کشور، روشنی بخش و موتور محرّکه علم و فناوری می­باشند. این اندیشه­ ها گاه در قالب یک کتاب، گاه در قالب یک گزارش علمی و گاهی هم به صورت یک اطلس ارائه شده است. وجه مشترک همه­ی این تولیدات، نوآوری و کاربردی بودن آنهاست.

رطوبت خاک که همان آب موجود در خلل و فرج خاک می­باشد؛ دارای نقش­های متعددی همچون حلالیت و تحرک مواد مغذی برای رشد گیاه، تأمین آب مورد نیاز گیاه، تنظیم درجه حرارت خاک، کمک در فرآیند هوازدگی و انجام فعالیتهای شیمیایی، بیولوژیکی موجود در خاک و همچنین فعالیت های متابولیکی میکروارگانیسم­ ها می­ باشد. این منبع با ارزش از طریق تبخیر و تعرق که از مکانیسم­های خروج رطوبت از خاک می­باشد، به­راحتی از دسترس خارج شده و شرایط رویشی خاک را دچار مشکل می­سازد. لذا شناخت دقیق مقدار و نحوه توزیع آن می­تواند به منظور استفاده بهینه مد نظر قرار گیرد. از سوی دیگر آب­های زیرزمینی نیز از منابع با ارزشی است که در بخش­های مختلف مصارف خانگی، کشاورزی، صنعت و .. از آن استفاده می­شود و امروزه کاهش میزان نزولات جوی، افزایش بهره برداری از آن را در مناطق خشک و نیمه خشک به دنبال داشته است. حفظ و بهره­برداری بهینه از این منابع گرانبها نیز نیازمند شناخت روش­ها و فناوری­های جدیدی است که بتواند موقعیت و کمیت آنها را با دقت قابل قبول برآورد نماید. برای تحقق این امر، ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست اقدام به چاپ کتاب حاضر نموده است. در این کتاب به برخی فناوری­های نوین که از عمر آنها کمتر از یک دهه می­گذرد  توجه شده است. این فناوری­ها که غیر مخرب بوده و بسیار کم هزینه ­تر از روش­های مرسوم است با حمایت ستاد بومی شده و کاربردهای بسیار زیادی در شناسایی منابع آب، معادن، نفت و گاز دارد و پیش بینی می­ شود به زودی جایگزین روش­های سنتی در شناخت معادن و مخازن زیرزمینی مذکور شود.

 

این کتاب 224صفحه ای در شمارگان1000 نسخه و با قیمت 15.000 تومان به بازار نشر ارائه شده است.

علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به آدرس تهران - خيابان انقلاب - بين فلسطين و چهار راه وليعصر- فروشگاه و نمايشگاه دائمي كتاب جهاد دانشگاهي مراجعه نموده و یا با شماره تلفن : 02166487625 حاصل نمایند.