معرفی کتاب "شیمی سبز: آشنایی مقدماتی" برگزیده بیست و چهارمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی
آشنایی با کتاب "شیمی سبز: آشنایی مقدماتی" اثر طاهر رحیمی اقدم برگزیده بیست و چهارمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی.

 
Alternate Text

آشنایی با کتاب "شیمی سبز: آشنایی مقدماتی" اثر طاهر رحیمی اقدم به عنوان اثر برگزیده در گروه علوم پایه شاخه شیمی معرفی شد.
در ادامه به معرفی اجمالی این کتاب می پردازیم:

امروزه توسعه پایدار و مسائل زیست‌محیطی یکی از مهم‌ترین نگرانی جوامع بشری است. اگرچه شیمی و مهندسی شیمی برای بسیاری از جنبه‌های این چالش راه‌حل ارائه می‌کنند، ولی مواد شیمیایی خود بخشی از مشکل محسوب می‌شوند. لذا «شیمی سبز» بر آن است تا با استفاده از منابع زیست‌سازگار و فرآیندهایی که برای انسان و محیط‌زیست مضر نیستند، محصولاتی بی‌خطر تولید کند.

کتاب «شیمی سبز: آشنایی مقدماتی» به‌عنوان مرجع اصلی درس شیمی سبز، به‌دنبال آن است که با آموزش اصول شیمی سبز به دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی شیمی، خط فکریِ جدیدی را در رابطه با چگونگی تولید و توسعه محصولات و فرآیندهای شیمیایی سبز بناگذاری کند. در همین راستا، هر یک از مباحث مرتبط با شیمی سبز مانند روش‌های به‌حداقل‌رساندن پسماند (انواع روش‌های تصفیه و بازیافت پسماندها)، ارزیابی چرخه عمر (LCA) و نیز مقررات جهانی زیست‌محیطی، انواع کاتالیست‌ها، حلال‌های شیمیایی، منابع انرژی تجدیدپذیر، منابع انرژی سبزِ نوظهور و نیز نقش طراحی فرآیند و تجهیزات فرآیندی مانند راکتورها در شیمی سبز مورد بحث قرار گرفته‌اند. در پایان نیز مثال‌های واقعی از صنعت، به‌طور ویژه در فصل 9، ارائه شده‌اند تا نحوه به‌کارگیری مباحث مطرح‌شده، به‌صورت عملی نشان داده شوند.