نشست رونمایی از کتب موسسه آینده پژوهی جهان اسلام و سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در سی امین نمایشگاه بین اللملی کتاب تهران
در حاشیه سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و با حضور سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی از دستاوردهای پژوهشی موسسه آینده پژوهی جهان اسلام رونمایی شد.

 
Alternate Text

 به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، همزمان با برگزاری سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و در حاشیه این نمایشگاه از دستاوردهای پژوهشی موسسه آینده پژوهی جهان اسلام رونمایی شد.

در این مراسم که با حضور و همکاری سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی صورت گرفت، حمزه صفوی مدیر عامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام ، عادل تقوی رئیس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی ، دکتر محمد اخباری استاد دانشگاه ، سید مهدی نبوی قاعم مقام موسسه آینده پژوهی جهان اسلام و  جمعی از اساتید و صاحبنظران حوزه علوم انسانی و آینده پژوهی شرکت داشتند.

در ابتدای مراسم محمد اخباری با اشاره به گسترده بودن مرزهای اجتماعی و سیاسی جهان اسلام و همچنین لزوم تحقیق، مطالعه  و شناخت دقیق و جامع در این حوزه ،استفاده از منابع و اطلاعات دقیق را بسیار مهم و کلیدی خواند.

وی همچنین همکاری موسسه آینده پژوهی جهان اسلام و سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی را بسبار راهبردی و ثمر بخش خواند.

اخباری  کتاب اقتصاد دانش بنیان که یکی از کتب رونمایی شده موسسه آینده پژوهی جهان اسلام بود را بسیار اثر بخش دانست.

وی همچنین اقتصادی دانش بنیان را پل اتصال میان دانشگاه و صنعت دانست و یکی از دلایل نزول صنعت کشور را عدم ارتباط صنعت و دانشگاه دانست و  راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را طبق نظر مقام معظم رهبری ،اقتصاد دانش بنیان خواند.

اخباری در خصوص کتاب گردشگری موسسه آینده پژوهی که به تازگی  رونمایی شد، گفت:گردشگری یکی از راه های ارتباط موثر میان جوامع است و استفاده از این پتانسیل برای ارتباط و  کار افرینی در کشور را مرهون شناخت دقیق از فرهنگ جوامع و بخصوص جوامع اسلامی دانست.

وی گردشگری را عامل بسیار مهمی در خصوص پیشرفت کشور خواند و آن را به تعبیر اقتصاددانان ،صادرات پنهان دانست.

حمزه صفوی نیز در این مراسم ضمن خوشامد گویی به حضار، در خصوص تاریخ شروع علوم شناختی در جهان برای حاضرین مطالبی را عنوان کرد.

وی جهت دادن به افکار و علایق جوامع بشری را علمی نو خواند و آن را ابزاری برای پیشرفت و افزایش قدرت کشورها نامید.

مدیر موسسه آینده پژوهی جهان اسلام در خصوص کتب مجموعه کشورهای اسلامی که در این مراسم رونمایی شد خاطر نشان کرد، با توجه به کم بودن و  ضعیف بودن اطلاعات مربوط به کشورهای اسلامی در داخل کشور ،یکی از بزرگترین مشکلات نگارش این مجموعه کتب را استخراج  اطلاعات درست و قابل استناد دانست.

وی در خصوص نحوه نگارش این مجموعه کتب به حاضرین چنین توضیح داد، در نگارش این مجموعه کتب سعی شده از منابع قابل استناد و معتبر استفاده شود به طوری که اطلاعات در این خصوص از کتب و مقالات معتبر داخلی و خارجی، سفر به کشورهای هدف و همچنین استفاده از پژوهشگران و محققین جمع آوری شده است

وی همچنین در نظر نگرفتن اعتقادات شخصی و ملی را یکی از نقاط قوت این مجموعه کتب دانست.

سید مهدی نبوی نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود که با اشاره به موقعیت جغرافیایی بسیار مهم و استراتژیک ایران در جهان اسلام و ارتباط فرهنگی و مرزی میان ایران و همسایگان اسلامی خود و همچنین   وجود تنش های ژئوپولوتیکی در منطقه ،لزوم شناخت دقیق از کشورهای اسلامی و همسایگان مرزی و فرهنگی را بسیار حیاتی خواند.

نبوی تصمیم گیری و تصمیم سازی در خصوص کشورهای اسلامی را بسیار هزینه بر دانست و تنها راه کاهش این هزینه ها را شناخت دقیق و فنی از این کشور ها دانست.

وی یکی از اصلی ترین تفاوت های این سری از کتب را با سایر کتب موجود، توصیفی نبودن مطلق این کتب دانست و نقطه قوت این کتب را منابع و اطلاعات به روز و دقیق در خصوص  کشور های هدف  خواند به طوری که در خصوص مسائل جغرافیای و اقلیمی، آموزشی و پرورشی، سیاسی و اقتصادی، نظامی، آداب و رسومی هر کشور سعی شده است از منابع معتبر و دست اول استفاده شود

نبوی مجموعه حاضر را معتبر ترین و به روز ترین منابع برای پژوهشگران علوم انسانی و آینده پژوهی دانست.

در پایان این مراسم نیز سوالاتی از طرف حضار مطرح شد که توسط اساتید امر پاسخ داده شد.